U Europskom parlamentu otvorena izložba “Hrvatski put do slobode” o Domovinskom ratu

U Europskom parlamentu u Strasbourgu svečano je otvorena izložba "Hrvatski put do slobode", posvećena hrvatskoj borbi za neovisnost. Izložbu je organizirao eurozastupnik Karlo Ressler u suradnji s Hrvatskim memorijalno-dokumentacijskim centrom Domovinskog rata, a postavljena je u zgradi Louise Weiss, sjedištu plenarne dvorane Europskog parlamenta.
Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola, koja je sudjelovala na otvorenju, naglasila je važnost razumijevanja povijesnih izazova kroz koje je Hrvatska prošla:
"Promišljanje o izazovima koji su stajali na našem putu vodi nas do toga da više cijenimo naša postignuća i s novom nadom gledamo prema našoj zajedničkoj budućnosti."
Izložba je postavljena u povodu triju važnih obljetnica: 35 godina od prvih višestranačkih izbora u Hrvatskoj, 30 godina od završetka Domovinskog rata te 12 godina članstva Hrvatske u Europskoj uniji. Prikazuje ključne trenutke novije hrvatske povijesti kroz četrdesetak fotografija, novinske naslovnice, zemljovide i povijesne dokumente.
Zastupnik Ressler u obraćanju je istaknuo kako su Hrvati kroz povijest očuvali svoj identitet unatoč raznim povijesnim okolnostima:
"Početkom devedesetih Hrvatska je potvrdila svoje mjesto među slobodnim i demokratskim državama Europe. Ta sloboda, nažalost, nije došla mirnim putem."
Poseban trenutak izložbe bilo je prisustvo hrvatskih branitelja koji su doputovali u Strasbourg. U ime Zajednice branitelja HDZ-a „Gojko Šušak“, satnik Dragan Maretić uručio je Karlu Ressleru prigodne darove i monografiju 4. gardijske brigade. Uz njega su bili i predstavnici iz cijele Hrvatske: Mirko Ramljak, Zdravko Jukić, Stjepan Perčić, Tomislav Barun, Gordana Begedin, Vlado Radotović, Josip Zlatunić, Goran Knezović i Robert Kupsky.
Ressler je zaključio da izložba podsjeća na težinu hrvatskog puta prema slobodi:
"Za Hrvatsku, Europska unija nije samo političko opredjeljenje, već povratak političkoj obitelji kojoj je pripadala povijesno, kulturno i po uvjerenju."
Glazbeni ugođaj svečanosti dodatno je obogatila klapa "Mriža", koja je izvela hrvatsku himnu i himnu Europske unije.
Izložba pokriva razdoblje od ranih povijesnih korijena Hrvatske – poput krunidbe kralja Tomislava i pisma pape Ivana VIII. knezu Branimiru – preko Hrvatskog proljeća, formiranja vlade nacionalnog jedinstva, sve do ključnih trenutaka Domovinskog rata. Među izlošcima je i priča o francuskom dragovoljcu Jeanu-Michaelu Nicolieru, koji je dao život za obranu Vukovara, kao i dokumentacija o planu Z-4, pokušajima međunarodnih pregovora, stradanjima izbjeglica i nestalih osoba.
Izložba završava simbolički – fotografijama Hrvatske u trenutku njezina priključenja Ujedinjenim narodima, NATO savezu i Europskoj uniji, čime se zaokružuje put povratka u europsku civilizacijsku i kulturnu zajednicu.
Organizatori su posebno zahvalili svima koji su doprinijeli realizaciji ovog projekta, uključujući i asistente Mariju Hodalj i Mateja Lacića, čiji je doprinos pohvaljen kao iznimno profesionalan.