Mladi hrvatski akademski građani rade na "Obnovi": "Domoljublje je temelj suradnje naših članova"
Skupina mladih hrvatskih intelektualaca 2012. je godine osnovala Udrugu ''Obnova'' u cilju zaštite i razvijanja hrvatskog nacionalnog identiteta, obrazovanja mladih i povezivanja s mladima diljem Europe. Pokretačka misao pa i misija udruge jest želja za kulturnom, etičkom i političkom obnovom hrvatskog društva, kako i samo ime Udruge kaže. Raspon djelatnosti ''Obnove'' je velik, a jedan od najvažnijih projekata jest istoimeni multidisciplinarni časopis za kulturu, društvo i politiku. U Udruzi je aktivno niz studenata različitih fakulteta i viših škola iz Zagreba, ali i cijele Hrvatske.
Za časopis pišu i rade većinom mladi akademski građani raznih struka i obrazovanja. ''Tako učimo jedni od drugih, razmjenjujemo iskustvo i znanje te širimo spektar vlastite opće kulture. Plod naše različitost i izmjenjivanja znanja i iskustava upravo je časopis "Obnova'', rekao je urednik časopisa i predsjednik Udruge, mladi pravnik Marko Paradžik.
Na pitanje o tome kakve se vrijednosti nastoje promovirati radom Udruge i časopisa Obnova, g. Paradžik je za naš portal opisao:
"Papa Ivan Pavao II. prvi je upotrijebio sintagmu ''kultura smrti'' kako bi opisao stanje kulture na Zapadu i općenito u svijetu. Osobno doživljavam tu sintagmu tako da ona predstavlja sustav vrijednosti koji je usmjeren protiv života. Vrijednosti koje promoviramo kroz rad Udruge i časopisa usmjerene su na život, bilo na ovozemaljski ili na onaj vječni. Znam da to što govorim zvuči pomalo religijski, no u biti je filozofski, što naravno ne isključuje religijsku dimenziju. Vjerujem da društvo ima sposobnost obnavljanja, no da bi to iskoristilo, mora imati ideju obnove narušenog sustava vrijednosti usmjerenog životu. Neke od tih ideja su svakako rodoljublje, domoljublje, nacionalna osvještenost, solidarnost, čast...", rekao je Paradžik.
Rad časopisa i Udruge već su prepoznali istaknuti pojedinci, stručnjaci iz različitih područja kojima se časopis tematski bavio.
"Damir Pešorda nas je u jednom članku nazvao ''obnovašima'' i usporedio nas sa skupinama iz prošlosti – razlogovcima i krugovašima. To mi se jako svidjelo jer upravo je to moja vizija nas kao svojevrsnog kulturnog pokreta. S obzirom na velik broj mladih ljudi u Udruzi, imamo dosta kontakta s akademskom zajednicom koja nas prepoznaje kao kvalitetne i nerijetko pristaje na suradnju. Do sada smo između ostalih surađivali s Ninom Raspudićem, Zlatkom Hasanbegovićem, Stjepanom Štercom, Marijem Grčevićem, Jelenom Jurišić...", dodaje glavni urednik "Obnove" koja zapaženo nosi i jednu domoljubnu notu. Osim što u svakom broju obrađuju temu Domovinskoga rata, g. Paradžik je o ulozi domoljublja dodao:
"Domoljublje kao ljubav prema vlastitoj zemlji vrijednost je po kojoj su se naši članovi međusobno prepoznali i uzeli kao temelj za suradnju. Prošle sam godine bio u Splitu u gostima kod dopredsjednika Dine Ljubića te smo se okupili u jednom kafiću s još nekim našim članovima iz Splita i Zagreba. Dok smo razgovarali o svojim planovima za daljnje projekte Udruge, odjednom mi je kroz um prozujala snažna misao, tj. jedan stih. Nisam se mogao sjetiti iz koje je to točno pjesme i tko joj je autor. Kasnije sam se sjetio da se radi o Matošu, a taj je stih glasio: ''I dok je srca, bit će i Kroacije.''
Promocija novog broja "Obnove" održava se 25. svibnja u 19 sati u velikoj dvorani Matice hrvatske, a tema su "Ekonomske perspektive".