Najnovije vijesti iz Blata i Hrvatske

Totohost

Obilježava se Svjetski dan okoliša, u središtu pažnje – nezakonita trgovina divljim vrstama na kojoj se vrte milijarde eura

7b0257640dc77a55cf753ae766e7db69

Na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu, na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP) svake se godine 5. lipnja obilježava Svjetski dan okoliša. Ove se godine taj dan obilježava pod sloganom "Daj svoj maksimum za život na Zemlji nultom tolerancijom prema nezakonitoj trgovini divljim vrstama". Razlog tomu jest neprestani rast potražnje za rijetkim i ugroženim vrstama, dok je ilegalna trgovina njima vrlo raširena i unosna te često uključuje kriminalne organizacije. Iz ministarstva ističu da je ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović poručio da su "očuvani okoliš i prirodno bogatstvo dragocjeni resurs prema kojemu se ne smijemo odnositi kao vlasnici, već nego kao zaštitnici jer o njima ovisi i kvaliteta našega života" te je dodao da je velik pritisak na okoliš otpad.

Ministar je dodao i da je upravo uvođenje cjelovitog sustava gospodarenja otpadom koji počiva na kružnom gospodarstvu i iskorištavanju svih vrijednih sirovina iz njega cilj koji treba postići.

Ono što bismo svi mi kao aktivni sudionici održivog i ravnomjernog razvitka trebali imati na umu jest preuzimanje odgovornosti za očuvanje planeta. Uz brojne probleme s kojima je Zemlja suočena, ilegalna trgovina divljim vrstama tek je kap u oceanu, no nipošto zanemariva.

Naime, prema trenutnim podatcima, godišnja vrijednost ilegalne trgovine divljim vrstama kreće se između 8 i 20 milijardi eura, što je, sudeći po vrijednosti, odmah iza ilegalne trgovine drogom i oružjem. Hrvatska nije izuzetak - inspekcija zaštite prirode zaplijenila je protekle godine 417 primjeraka strogo zaštićenih životinjskih vrsta, od kopnenih kornjača, ptica pjevica, do risova i vukova.

Ilegalna trgovina prijetnja je bioraznolikosti i jedan je od temeljnih uzroka ugroženosti iste. Posvješćivanjem problema, svatko od nas može učiniti korak naprijed u suzbijanju ovog lanca koji priječi put očuvanju divljih vrsta.

O biološkoj raznolikosti Lijepe Naše i divljim zaštićenim vrstama više možete pročitati na službenim stranicama Državnog zavoda za zaštitu prirode – ovdje.