Marijana Petir pokazala je da ima više mu*a nego oba zadnja hrvatska premijera zajedno

Slučaj Marijane Petir koja dugi niz godina upozorava na sporni srbijanski ZORZ, kojim Srbija na temelju iskonstruiranih dokaza želi procesuirati veliki broj hrvatskih branitelja zbog navodnih ratnih zločina, i njena uporna borba za branitelja Veljka Marića, pokazao je kako se svi vodeći hrvatski političari/muškarci unazad pet-šest godina mogu sakriti pred tom hrabrom ženom
"Vlada Zorana Milanovića i Vesne Pusić propustila je Srbiji postaviti bilo kakve uvjete za otvaranje pregovora, uključujući i one koji su za Hrvatsku prevažni i nikako ne spadaju u bilateralna pitanja poput suradnje Srbije s Haaškim sudom, poštivanje prava hrvatske nacionalne manjine i ukidanje članaka 2. i 3. Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine (ZORZ), te je time oslabljena pregovaračka pozicija Republike Hrvatske kao punopravne članice EU. Stoga je Vlada Tihomira Oreškovića pred sobom imala neugodan i težak zadatak: blokirati Srbiju ili kroz prijelazna mjerila zatražiti rješavanje otvorenih pitanja, a odlučili su se za ovo drugo", poručila je hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir na svojoj službenoj web stranici.
Iako su u dokumentu "Zajednička pozicija EU" za poglavlje 23. problematična pitanja naznačena, u 50 prijelaznih mjerila njihovo ispunjavanje ipak je fleksibilno postavljeno te će ovisiti o opredjeljenju i zainteresiranosti buduće hrvatske vlade da budno prati što Srbija radi i inzistira na ispunjavanju tih mjerila, kaže Petir.
"Kada je riječ o jurisdikciji nad ratnim zločinima, tj. spornom srbijanskom zakonu (ZORZ), on se ne spominje izrijekom, već uopćeno tako da se poziva Srbiju "da izbjegava sukob pravosudnih nadležnosti i da osigura da se ratni zločini procesuiraju bez bilo kakve diskriminacije, a sva otvorena pitanja koja se na to odnose moraju biti u potpunosti riješena". Upravo tu odredbu hrvatska strana tumači na jedan, a srbijanska na potpuno drugačiji način što bi moglo izazvati problem u provedbi", mišljenja je hrvatska eurozastupnica.
"Moj stav je uvijek bio jasan i zalagala sam se da Srbiji kao obvezu treba postaviti ukidanje članaka 2. i 3. ZORZ-a kako bi se zaštitilo interese i sigurnost hrvatskih branitelja. Poštivanje prava manjina i obveze Srbije nadugačko i naširoko su navedene u dokumentu, no hrvatska nacionalna manjina nije posebno naznačena, već se kao najugroženija manjina spominju Romi, premda se i Hrvate diskriminira na dnevnoj razini. Srbija ne surađuje s Haaškim sudom te je u posljednje vrijeme prisutna radikalizacija javnog političkog prostora u Srbiji, stoga nam ostaje za vidjeti hoće li Srbija ovih 50 prijelaznih mjerila shvatiti ozbiljno i promijeniti dosadašnje ponašanje i retoriku ili će zloupotrijebiti pruženu ruku EU", zaključila je Marijana Petir.
Inače, u sinoćnjoj emisiji Otvoreno poručila je kako je na srpskom popisu za kazneni progon 300 hrvatskih branitelja, a oni to ne znaju.
>>Branitelji: Jedino se ministar Medved usprotivio srbijanskom otvaranju poglavlja 23 i 24