Video - Ministar Glavina: Lipanj odličan, ali sezona se ne smije gledati mjesec po mjesec

Ministar turizma i sporta Tonči Glavina gostovao je u podcastu “Poslovni svijet s Ilijom Jandrićem”, gdje je govorio o turističkoj sezoni, ograničenju broja apartmana, održivosti turizma, klimatskim izazovima i sve većem nezadovoljstvu zbog cijena.
Iako su konačni podaci o lipnju najavljeni za 2. srpnja, Glavina je istaknuo da je mjesec bio iznimno uspješan. “Lipanj je fantastičan! Prvih šest mjeseci su jako dobri”, rekao je, naglasivši da se uspjeh više ne mjeri samo brojem dolazaka i noćenja, osobito u špici sezone. Fokus je na rastu izvan sezone i održivom razvoju.
Komentirao je medijske navode o lošem početku godine. Iako je u ožujku zabilježen pad od 20 %, kasniji mjeseci donijeli su rast – osobito lipanj, koji je završio s 11 % više dolazaka i 19 % više noćenja. Na godišnjoj razini bilježi se porast od 4 % u dolascima i 5 % u noćenjima.
Glavina je upozorio na sve izraženiju percepciju da je Hrvatska skupa: “Cijene jesu porasle, ali i dalje nudimo dobar omjer cijene i kvalitete. No, treba razumjeti razliku između gostiju u predsezoni i onih u srcu ljeta. Ne smije se automatski dizati cijene jer predsezona ide dobro.”
Pohvalio je rezultate zakonske reforme kojom se ograničava rast broja apartmana. “Prošle godine do 10. lipnja imali smo 26.000 novih kreveta, ove godine samo 7500. Time štitimo prostor i obalu”, naglasio je.
U podcastu je podijelio i osobne detalje: kako je živio u SAD-u, igrao američki nogomet, upoznao suprugu Tracy, s kojom uskoro slavi 15 godina braka, te zašto se odlučio vratiti u Hrvatsku.