U Hrvatskoj 17 posto građana živi s invaliditetom: "Prava su im često teško dostupna"

U Hrvatskoj čak 17 posto stanovnika čine osobe s invaliditetom, uključujući osobe s teškoćama u razvoju, hrvatske ratne vojne invalide te sve one koji ostvaruju neko pravo temeljem invaliditeta, istaknuo je pravobranitelj za osobe s invaliditetom Dario Jurišić na konferenciji za novinare u Splitu, gdje je predstavio Izvješće o radu za 2024. godinu.
Kako je naglasio Jurišić, Hrvatska po udjelu osoba s invaliditetom ne odstupa od europskog prosjeka, budući da se u državama Europske unije taj broj kreće između 14 i 20 posto.
Tijekom 2024. godine, Ured pravobranitelja zaprimio je oko 2.500 izravnih upita i prijedloga građana, dok je ukupan broj kontakata s institucijom premašio devet tisuća. Građani su se najčešće žalili na teškoće u ostvarivanju prava iz sustava socijalne zaštite.
Posebno zabrinjava situacija u zdravstvu – Jurišić je upozorio da djeca s teškoćama u razvoju mjesecima čekaju na prve preglede i terapije, što je, kako kaže, "alarmantno i neprihvatljivo".
Unatoč blagom porastu zaposlenosti osoba s invaliditetom u posljednje tri godine, problemi i dalje ostaju. "Obrazovni sustav ne prati potrebe tržišta rada, što osobama s invaliditetom dodatno otežava uključivanje u svijet rada", dodao je pravobranitelj.
Splitski ured pravobranitelja pokriva četiri dalmatinske županije – Splitsko-dalmatinsku, Dubrovačko-neretvansku, Šibensko-kninsku i Zadarsku. Na tom području živi više od 133.000 osoba s invaliditetom, od čega ih je najviše u Splitsko-dalmatinskoj županiji – čak 76.476.