Najnovije vijesti iz Blata i Hrvatske

Croatia

Stephen Nikola Bartulica otvorio izložbu o komunističkim zločinima u Hrvatskoj

„Vrijeme je da se suočimo s istinom – komunistička ideologija odgovorna je za milijune mrtvih!“

U Dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću sinoć je svečano otvorena izložba „Kraj II. svjetskog rata i zločini komunizma“, koja je nakon Bruxellesa stigla i u Republiku Hrvatsku. Cilj izložbe je podsjetiti javnost na tragične posljedice komunističke ideologije te osnažiti svijest o važnosti sjećanja na žrtve.

Izložba se održava u povodu obilježavanja 80. godišnjice završetka Drugog svjetskog rata, a poseban naglasak stavljen je na poslijeratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije. Prvi put predstavljena je 13. svibnja 2025. u Europskom parlamentu u Bruxellesu, u sklopu istoimene konferencije, a sada je prilika dana i domaćoj javnosti da se upozna s tim poglavljem povijesti.

Organizator događaja je dragovoljačko-braniteljska udruga Stina pradidova, na čelu s Antom Komljenom, predsjednikom HSP-a Kaštela. Na otvorenju su sudjelovali i brojni politički i društveni predstavnici, među kojima europarlamentarac Stephen Nikola Bartulica, županijski vijećnik Ante Lozo, potpredsjednik Županijske skupštine Ante Grubišić, predsjednik splitskog ogranka stranke Dom i nacionalno okupljanje Aris Zlodre, splitski gradski vijećnik Lovro Meštrović, glavni tajnik HSP-a Mario Popović te nezavisna vijećnica iz Lećevice Renata Kelam.

Okupljeni su se tom prilikom fotografirali ispred panoa posvećenog Kevinoj jami, simbolu stradanja nedužnih žrtava komunističkog režima.

„Europska unija temelji se na poštivanju ljudskih prava, demokracije i vladavine prava. Ako možemo jasno osuditi nacizam i fašizam, onda moramo imati i hrabrosti suočiti se s istinom o komunizmu, ideologiji koja je iza sebe ostavila milijune žrtava“, poručio je Bartulica u svom govoru.

Izložba ostaje otvorena do 5. listopada 2025. godine, a organizatori pozivaju sve zainteresirane da posjete Dvorac Vitturi, upoznaju se s povijesnim činjenicama te odaju počast žrtvama. Kako ističu, sjećanje, istina i pravednost temelj su snažne i slobodne Hrvatske.

izlozba komunisticki zlocini u hrvatskoj 9 2025 2

© 2025. Cro Portal. All rights reserved