Predstavljena knjiga „Boje hrvatske Moravske“ – sveobuhvatna monografija o povijesti moravskih Hrvata

Na Kliofestu, festivalu povijesti održanom 14. svibnja 2025. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, predstavljeno je hrvatsko izdanje knjige Boje hrvatske Moravske. Riječ je o bogato ilustriranoj monografiji o povijesti, kulturi, jeziku i identitetu moravskih Hrvata, koje su uredile Lenka Kopřivová Kasper i Eliška Leisserová. Knjigu je objavila Udruga građana hrvatske narodnosti u Češkoj uz potporu Hrvatske matice iseljenika, a hrvatski prijevod potpisuje povjesničar i bohemist Marijan Lipovac.
Knjigu su predstavili ugledni znanstvenici: prof. dr. sc. Željko Holjevac, prof. dr. sc. Marijeta Rajković Iveta, prevoditelj Lipovac te urednica Kopřivová Kasper. Događaju su prisustvovali i predstavnici akademske i diplomatske zajednice, uključujući veleposlanika Češke Republike Milana Hovorku.
Dr. sc. Ivan Tepeš iz Hrvatske matice iseljenika istaknuo je kako je riječ o prvom sveobuhvatnom djelu koje interpretira gotovo pet stoljeća postojanja hrvatske manjine u Češkoj. Posebno je pohvalio interdisciplinarni pristup i vizualni identitet knjige.
Prema povjesničaru Holjevcu, knjiga nudi precizno interpretiranu historiografsku građu o moravskim Hrvatima – etničkoj skupini koja se u 16. stoljeću doselila na jug Moravske, a 1948. godine raseljena je u sjeverne krajeve. Unatoč demografskim padovima, posljednji popisi stanovništva pokazuju blagi porast stanovništva hrvatskog podrijetla.
Etnologinja Rajković Iveta naglasila je vrijednost etnografskih zapisa i materijala prikupljenih od 16. do 21. stoljeća, uključujući litografije, fotografije i intervjue s pripadnicima zajednice, čime knjiga daje živu sliku njihovog identiteta.
Prevoditelj Marijan Lipovac, koji je i predsjednik Hrvatsko-češkog društva, govorio je o tragičnoj povijesti ove zajednice. Istaknuo je da je sudbina moravskih Hrvata bila oblikovana višestrukim traumama – od kulturne izolacije do prisilne deportacije – no i da današnje mlade generacije pokazuju obnovljeni interes za svoje podrijetlo.
Zanimljivosti iz knjige uključuju podatke o prvim znanstvenim i književnim radovima o moravskim Hrvatima, počevši još od 1848. godine. Prvu knjigu na moravskohrvatskom jeziku objavio je svećenik Alois Malec 1895., dok su se prvi književni uradci na ovom jeziku pojavili tek nakon Drugog svjetskog rata, pod dojmom tragedije.
Knjiga je simbol revitalizacije identiteta ove zajednice i primjer kvalitetne prekogranične suradnje između Hrvatske i Češke. Kako je zaključio Lipovac, usprkos povijesnim izazovima, zajednica moravskih Hrvata i dalje traje – i ostaje svjedočanstvo o kulturnom bogatstvu i otpornosti jednog naroda.