Povijesni dan: Hrvatski sud poništio komunističku presudu Alojziju Stepincu!
NOVO 12:20 Boris Stepinac, nećak pokojnog kadrinala Alojzija Stepinca, poručio je kako je izuzetno zadovoljan odlukom Županijskog suda u Zagrebu koji je u cijelosti poništio komunističku presudu kardinalu.
"Sretan sam, nisam očekivao da će rasprava trajati ovako kratko", poručio je Stepinac.
11:20 Sudac Ivan Turudić objavio je kako se u cijelosti poništava komunistička presuda blaženom kardinalu Alojziju Stepincu iz 1946. godine, javila je televizija N1.
"Presuda grubo krši i tadašnja i sadašnja načela kaznenog prava kao što su pravo na pravično suđenje, zabrana prisilnog rada te obrazloženu odluku i pravo na žalbu", izjavio je Turudić.
Inače, na sjednicu izvanraspravnog vijeća Županijskog suda došao je i kardinalov nećak Boris Stepinac, koji je i službeno zatražio reviziju Stepinčevog procesa, i poznati hrvatski povjesničar Josip Jurčević.
Podsjetimo, 1992.godine Hrvatski sabor donio je "Deklaraciju o osudi političkog procesa i presude kardinalu dr. Alojziju Stepincu". U njoj se navodi kako je Stepinac na montiranom političkom sudskom procesu nevino osuđen jer je "odbio po nalogu komunističkih vlastodržaca, provesti crkveni raskol i odvojiti Katoličku crkvu Hrvata od Rima i Vatikana, s dalekosežnim ciljem uništenja Katoličke crkve kao vjekovnog čuvara i zaštitnika očuvanja identiteta i slobode hrvatskog naroda".
________________________
Županijski sud u Zagrebu petak u 10 sati odlučivat će o reviziji komunističkog suđenja nadbiskupu Alojziju Stepincu iz 1946. godine kada je blaženi nadbiskup u političkom montiranom procesu osuđen na 16 godina zatvora i prisilnog rada te petogodišnji gubitak političkih i građanskih prava. Postupak se pokreće na zahtjev obitelji pokojnog kardinala.
Izvanraspravnim vijećem predsjedat će sudac Ivan Turudić.
Istodobno, u Vatikanu traje proces kanonizacije nadbiskupa Stepinca. U tom smislu utemeljena je i mješovita katoličko-pravoslavna komisija čiji je zadatak razmotriti djelovanje nadbiskupa tijekom Drugog svjetskog rata.
"Od Povjerenstva se očekuje obavljanje rada prema znanstvenoj metodologiji povijesnih znanosti, na temelju dostupne dokumentacije i njezine kontekstualizacije. To neće omesti kanonizaciju blaženog Alojzija Stepinca što je u isključivoj nadležnosti Svete Stolice", poručili su nedavno iz Svete Stolice.
Članovi Povjerenstva su Bernard Ardura, predsjednik Papinskog odbora za povijesne znanosti, kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački, msgr. Ratko Perić, biskup mostarsko-duvanjski, msgr. Antun Škvorčević, biskup požeški, dr. Jure Krišto s Hrvatskog instituta za povijest te dr. Mario Jareb iz Hrvatskog odbora za povijesne znanosti.
U ime pripadnika Srpske pravoslavne crkve tu su mitropolit Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski, Porfirije, mitropolit zagrebački i ljubljanski, Irinej, episkop Bačke i Novoga Sada, episkop slavonski Jovan, prof. Darko Tanasković koji je veleposlanik i stalni izaslanik Republike Srbije pri UNESCO-u.
>>Objavljujemo pismo Stepinca iz 1939. u sklopu akcije pomoći židovskim izbjeglicama u Jugoslaviji
>>Akademik Kusić: Čudi me što je papa uopće osnovao komisiju o povijesnom djelovanju Stepinca