Ozbiljna prijetnja UNESCO-a: Plitvička jezera zbog ovih bi detalja mogla biti izbrisana s liste svjetske prirodne baštine
Ljepota je to koja se treba vidjeti... Šesnaest kaskadno nanizanih jezera s veličanstvenim slapištima, u zagrljaju šuma bogate faune... To su Plitvička jezera, hrvatski prirodni biser koji je kao dio svjetske prirodne baštine prepoznao i UNESCO jo 1979. godine. Međutim, postoji realna prijetnja da se Plitvička jezera više neće moći dičiti tim statusom jer UNESCO im prijeti brisanjem s liste svjetske prirodne baštine. Razloga tomu ima mnogo.
Naime, dnevno u prosjeku Plitvičkim jezerima prošeta 8.000 ljudi, a taj se broj u jeku turističke sezone popne i na 15.000. Godišnje ovaj nacionalni park posjeti više od milijun i dvjesto tisuća gostiju iz različitih dijelova svijeta. Nema osvrta o Lijepoj Našoj posvećenog turistima u kojima se kao jedno od mjesta koje u Hrvatskoj obavezno treba posjetiti ne nalazi upravo nacionalni park Plitvička jezera. Dovoljno je vidjeti nekoliko modro-zelenih fotografija slapova, šetnica, jezera i čovjek se u Plitvice lako zaljubi. Dovoljna je to "pozivnica" brojnim posjetiteljima. Ali, problem nastaje kada posjetitelji zadiru u tu božansku prirodu kojoj dolaze.
Dio turista ne poštuje pravila Parka te se izmiču sa staza i mostića kako bi snimili što bolju fotografiju, oštećujući pritom sedru zahvaljujući kojoj Park djelomice i jest na UNESCO-voj listi svjetske prirodne baštine. Neki se dosjete hraniti ribe, močiti noge u vodi, a neki u vodu i padnu. Posljednjih je godina pet turista palo u provalije, a jedna je Slovakinja 2015. godine ondje i poginula. Za pitku vodu i zaštićenu sedru svako kršenje pravila ponašanja u Parku osjetno je štetno te je prijetnja UNESCO-a stoga i realna. UNESCO od 1998. godine ustraje na uključivanju posebnog akcijskog plana na Plitvičkim jezerima, no taj plan ondje još nije aktivan, što je dodatna prijetnja brisanju s liste. Taj plan među ostalim ne bi odgovarao mnogima koji su u okolici Plitvica našli priliku za dodatnu zaradu pa tako apartmani u njihovoj okolici ne prestaju nicati. Izrada plana za upravljanje posjetiteljima namjerava se provesti ove godine te vrh uprave Plitvičkih jezera u to i polaže nade.
Anđelko Novosel, ravnatelj NP Plitvice, za medije je ovih dana izjavio da je potrebno ograničiti broj posjetitelja Plitvičkih jezera, ali i povećati zaradu jer je to jedini održivi način ustrajanja na listi svjetske prirodne baštine UNESO-a. Ministar zaštite okoliša Slaven Dobrović smatra da je preposjećenost jedan od ključnih problema, kao i činjenica da se nije poštovala struka pri usvajanju plana.
Srećom, upozorenje UNESCO-a još nije uvršteno u službeni izvještaj te će se o njemu raspravljati na 40. sastanku Odbora za svjetsku baštinu u Istanbulu od 10. do 20. srpnja.
>>> Fotografija Hrvatske oduševila svijet – na društvenim mrežama pokupila tisuće lajkova